Upravit stránku

Váháte, kam ve vašem bytě nejlépe umístit piano?
Ideální umístění je takové, kde není nástroj vystavován přímým a nepravidelným změnám okolních teplot. Z toho důvodu je vhodné vyvarovat se umístění u otevřených oken, zdroje sálavého tepla nebo u vnitřních studených stěn.

 

Doporučujeme také nástroj nevystavovat přímému slunečnímu světlu, které může poničit povrchovou úpravu a změnit odstín barvy nástroje.

 

Na nástroj by neměly být umisťovány žádné předměty, které by mohly při hře způsobovat nežádoucí doprovodné zvuky (drnčení, vibrace,…). Důležité je také zamezit kontaktu nástroje s jakoukoli tekutinou, která by mohla nástroj závažně poškodit.

Piano, jakožto nástroj vyrobený převážně ze dřeva, je velice citlivé na změny teplot a vlhkosti okolního prostředí. Výrazné výkyvy těchto charakteristik působí negativně na funkce mechanismu i celkovou stabilitu nástroje (včetně ladění a intonace). Vlhkost prostředí by neměla nikdy klesnout pod 30 % a být vyšší než 65 %. Pro docílení správné vlhkosti v extrémnějších prostředích je vhodné využívat zvlhčovač vzduchu (např. Dampp-Chaser Humidity Control System – k dostání ve společnosti PETROF spol. s r.o.).

 

Teplota prostředí, ve kterém je nástroj umístěn, nesmí nikdy klesnout krátkodobě pod 5 °C, dlouhodobě pak pod 10 °C.
Při vystavení nástroje nižším teplotám může dojít k popraskání laku.

 

Po umístění nástroje na trvalé stanoviště je vhodné nechat jej po přiměřeně dlouhou dobu aklimatizovat (zpravidla několik dní), aby se vlhkost a teplota nástroje vyrovnala s vlhkostí a teplotou okolního prostředí.

 

Posléze je vhodné kontrolovat okolní podmínky pomocí vlhkoměru a teploměru umístěných v blízkosti nástroje.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti