Upravit stránku

Při výběru piana je potřeba zohlednit zejména 3 následující faktory:

1) Prostory, kde má být piano umístěno 


Prvním hlediskem je velikost místnosti a zejména výška stropu. Do malých místností lze uvažovat prakticky jen o nízkém pianinu do 122 cm. Do středně velkých místností už lze přemýšlet o vyšším pianinu (125 cm a výš), nebo krátkém křídle (tzn. délka do 160 cm). Do bytů s vysokými stropy (3,5 metru a výše) doporučujeme spíše vyšší modely pianin, aby zvuk nebyl “utopený”. Úměrně s výškou pianina nebo délkou klavíru roste také jeho znělost, neboť basové struny, které stojí za bohatými a hlubokými basovými tóny, jsou delší. Rozhraním pro skutečně znělé basy jsou modely pianin nad 125 cm a klavírů nad 190 cm. Velké místnosti pak již dovolují pořízení delších modelů klavírů (okolo 190 cm) nebo vysoké pianino (nad 130 cm).
Do sálů se hodí koncertní křídla - v závislosti na kubatuře sálu vybírejte jeho délku v rozmezí od 210 do 290 cm.

2) Technické požadavky na piano


Vývoj pian byl v zásadních rysech dokončen na začátku 20. století. Pokud tedy chcete zakoupit starší nástroj, doporučujeme vám takový, který byl vyroben po roce 1925. Takové nástroje již byly stavěné na soudobé ladění 440 Hz. Do té doby se piana stavěla na nižší kmitočet, a tedy i na nižší tah strun a pevnost litinového rámu.
Takové nástroje tedy nejen, že nedosahují zvukových kvalit nástrojů novějších, ale zároveň by ani nemusely každodenní hraní vydržet.

3) Frekvence využití piana


Dalším rozhodujícím hlediskem je, kdo bude na nástroj hrát a jak často.
Do hudebních škol, nahrávacích studií a koncertních sálů, kde je nástroj “v provozu” i 10 hodin denně, doporučujeme pořídit nástroje s robustní stavbou od renomovaných výrobců. Pokud má být piano využíváno s vysokou frekvencí, vyplatí se zvážit nákup piana se saténovým povrchem, který není tak choulostivý na oděr a prach.
Do domácností, kde se bude na piano hrát více než hodinu denně, je nutné pořídit buď nástroj nový, nebo výborně renovovaný starší, stavebně však již novodobý nástroj (tzn. nástroj vyrobený po roce 1925, jak vysvětlujeme výše). Pro studenty konzervatoří a profesionály doporučujeme vyšší modely pianin (tzn. nad 125 cm), nebo ještě lépe klavíry (pokud to prostory alespoň trochu dovolují). Důvodem je fakt, že pianino je do značné míry pouze náhražkou klavíru, neboť jeho zvuk je uzavřen ve skříni. Obsahuje pianinovou, nikoli anglickou (jak je občas mylně uváděno) mechaniku. Ta má technické limity vyplývající z faktu, že kladívka jsou umístěna svisle a nepadají vlastní vahou od strun.
Moderní klavíry jsou vybavené dvojrepetiční anglickou mechanikou, která je daleko lepší, rychlejší a přesnější.

V případě, že potřebujete ohledně výběru pianina nebo klavíru poradit, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu showroom@petrofgallery.cz nebo na telefonu +420 495 712 191.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti