Upravit stránku

Lidé si často nejsou zcela jistí, co který název přesně označuje a všechna tři pojmenování mezi sebou různě zaměňují. Někteří se dokonce domnívají, že všechny tři názvy označují tentýž nástroj. V tomto článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi klavírem, pianinem a pianem.

Piano

Piano je souhrnný název pro klavíry (křídla) i pianina.
Pianina i klavíry se vyrábí nejen v různých velikostech, výškách, tvarech a barvách, ale i s použitím celé škály různých materiálů.

Klavír

Klavír, neboli křídlo, stojí zpravidla na třech nohách a tvarem opravdu připomíná křídlo.
Struny v klavíru jsou nataženy vodorovně, tedy souběžně s podlahou.
Klavír lze použít buď jako sólový nástroj nebo součást orchestru. Klavíry obvykle vidíme a slyšíme zejména na koncertních podiích či v divadlech.

Pianino

Pianino je vzpřímeně stojící piano, v němž jsou struny umístěny svisle. Většinou bývá umístěno u zdi. Vzhledem k tomu, že pianino nezabere tolik místa jako klavír, je často
používáno v menších bytech.

I pořizovací cena pianina je v drtivé většině případů nižší, než pořizovací cena klavíru.
Díky tomu se jedná o ideální nástroj pro začátečníky.

Prstobřinkoklad

Pro zajímavost ještě uvedeme, že v dobách národního obrození chtěla skupina puristů, kteří se snažili o očištění českého jazyka od všech cizích pojmenování, pro piano prosadit název “prstobřinkoklad”, který se však (naštěstí) neujal.

 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti