Upravit stránku

Nejmladšímu členovi naší PETROF Art Family, Janu Schulmeisterovi, se podařil nebývalý úspěch: obsadil jako vůbec první Čech mladší 13 let 1. místo v prestižní klavírní soutěži Césara Francka v Bruselu.
Soutěž se konala od 13. do 17. prosince 2019. Soutěže se zúčastnilo na 50 soutěžících z 26 zemí světa.

Položili jsme při této příležitosti Honzovi několik otázek:

Honzo, moc gratulujeme k úspěchu. Co pro tebe výhra v této soutěži znamená? 

Tato soutěž pro mne znamená moc, protože je počítána jako jedna z nejprestižnějších soutěží mladých klavíristů v Evropě. To bylo vidět i na konkurenci pianistů, kterých se tu sjelo z celého světa více než padesát. Kromě soutěžících z evropských zemí tam byli i mladí klavíristi z Číny, Japonska, Austrálie a USA.

Jak hodnotíš průběh soutěže?

Průběh soutěže hodnotím velmi pozitivně. Jediná nevýhoda byla, že v areálu našeho soutěžního klání byl velmi omezený počet nástrojů na rozehrávání, ale jinak organizace byla naprosto úžasná. Velice mě zaujala i klidná atmosféra, protože se soutěž odehrávala na krásném místě v okolí Bruselu.

Jaká byla tvoje příprava na tuto soutěž?

Příprava byla v podstatě úplně stejná jako na jakoukoliv jinou soutěž, protože vždy je nejdůležitější podat co nejlepší výkon, a to je nutné na všech soutěžích – od těch nejmenších, až po tyto největší.

Máš nějaké speciální rituály, které dodržuješ před koncerty nebo soutěžemi? 

Ano, pár „rituálů“ před koncerty i před soutěžemi mám. Asi jeden z těch nejdůležitějších je, že si vždy obejdu celé pódium u klavíru. Pomáhá mi to ke zlepšení soustředěnosti, protože si pomyslně obejdu prostor, který je potřeba celý naplnit zvukem.

Jaké jsou tvoje další nejbližší cíle a plány? 

V nejbližší době mě čekají dva koncerty v Praze. První bude v sále pražské konzervatoře 21. ledna, kde zahraji spolu s členy souboru Barocco sempre giovane Mozartův klavírní koncert A dur. Bude to v rámci festivalu Václava Hudečka „Svátky hudby“. Den nato hraji ten samý koncert v kostele Sv. Šimona a Judy s Pražským komorním orchestrem. Dále budu během února a března dotáčet mé druhé CD, na kterém se představím se skladbami W. A. Mozarta, Domenica Scarlattiho, Sergeje Rachmaninova, Franze Liszta a Fryderyka Chopina. V červnu letošního roku mne čeká také slavnostní zahajovací koncert na kroměřížském festivalu „Hudba v zahradách a zámku“, kde budu hrát společně s Moravskou filharmonií Olomouc. Mezitím budu mít také pár koncertů v rámci Kruhu přátel hudby…. a také se musím učit do školy…


Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších úspěchů!


Foto: soukromý archiv rodiny Schulmeisterových 

Foto č. 1: Diplom vítěze
Foto č. 2: S presidentem soutěže, belgickým pianistou Philippem Raskinem, profesorem královské konzervatoře v Bruselu

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti