Upravit stránku

Ve čtvrtek 5. května 2022 byl v Dvořákově síni Rudolfina poprvé oficiálně představen veřejnosti nový prémiový klavír ANT. PETROF 275, který České filharmonii věnovala bývalá tchajwanská diplomatka Maysing Yang.

Slavnostní večer, jehož program připravil přední český klavírista a člen PETROF Art Family Ivo Kahánek, nesl název Hudba jménem Antonín.
Ivo Kahánek program pojal jako procházku dějinami firmy PETROF, během které se nástroj zároveň předvedl v sólové i doprovodné roli.

Prvním účinkujícím večera byl šestnáctiletý klavírista Jan Schulmeister, nejmladší člen PETROF Art Family. Ten blýsknul Lisztovou Uherskou rapsodií č. 10 E dur, S. 244.

Po něm Ivo Kahánek na pódiu přivítal zástupce České filharmonie – houslistu Jana Fišera, se kterým společně přednesli tři části z Romantických kusů op. 75 Antonína Dvořáka.

Jak se nový klavír bude doplňovat s lidským hlasem odhalila další část programu - čtyřdílný písňový cyklus Maurice Ravela Chants populaires (Lidové písně) v podání mezzosopranistky Markéty Cukrové v doprovodu Ivo Kahánka na klavír.

Třetím – a posledním – sólovým klavíristou večera byl Ivan Klánský, který zahrál tři části z prvního dílu Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku – Naše večery, Lístek odvanutý a Sýček neodletěl.

Vrcholem večera pak byla čtyřruční úprava Smetanovy autorské symfonické básně Vyšehrad z cyklu Má vlast v podání Ivana Klánského a Ivo Kahánka.

Důkazem úspěchu programu pak byl závěrečný potlesk vestoje.

Mnohokrát děkujeme všem, kteří se slavnostního večera zúčastnili a přejeme novému klavíru mnoho spokojených posluchačů.

Foto:
Petr Chodura

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti