Upravit stránku

Pianista roku 2015 je již třetím ročníkem soutěže a hlavními organizátory jsou firma PETROF a N. Y. Café Hotelu Boscolo. 

 Pro semifinálový večer, který se konal  15. března, zbyli v řadách soutěžících pouze muži a chlapci. Zástupkyně něžného pohlaví „bojovou arénu“  New York Café hotelu Boscolo v Praze již opustily. Přesto však soutěž nepozbyla na pestrosti. Ba naopak. V tomto kole se nadaní pianisté poprvé setkali s poměrně záludným zadáním. Každý si měl nastudovat 5 různých skladeb libovolného žánru. Aby bylo však dosaženo maximální improvizace, při losování netahali z klobouku pouze číslo skladby, ale rovněž styl, v němž ji ztvární. Konkrétně se jednalo o latinu, jazz/blues, klasiku, ragtime a lidovou píseň. Díky tomuto oživení docházelo následně k mnoha vtipným a pro pianisty nelehkým kombinacím jako například úkol ztvárnit Chopina či „Malé kotě“ jako latino hudbu, „Kdyby byl Bavorov“ jako blues nebo mollové „Oči černé“ jako veselý živý, tedy ze své podstaty durový, ragtime. Nejtvrdším oříškem bylo zahrát Pachelbelův Kánon ve stylu ragtime. I sami porotci poznamenali, že tohle už je na mašli.

A jak je již zvykem, nechyběli ani vzácní hosté. Na začátku večera vystoupil pozoruhodně talentovaný Honzík Schulmeister, který ve svých osmi letech vyhrál již celou řadu soutěží ve hře na klavír a při tuzemských představeních vystupuje i s PETROF PIANO TRIEM, v němž hrají oba jeho rodiče. Večerní program oživila svým zpěvem rovněž šansoniérka Dáša Zázvůrková. Ta okouzlila nejen hosty v sále, ale i soutěžící v zákulisí, z nichž někteří se málem zapomněli dostavit na podium, jak se jim s ní příjemně povídalo. Dáša má pravděpodobně již nyní mnoho zájemců coby doprovodných pianistů pro svá vystoupení. 

Šla Nanynka do zelí v operním podání

Perličkou na závěr bylo improvizační vystoupení Václava Tobrmana, zkušeného matadora v této soutěži, který se i přesto, že nepostoupil do dalších kol, nadále účastní alespoň v publiku, na podporu svých přátel, kteří stále o titul bojují. Porota jej však nenechala jen tak zahálet v roli obecenstva a vyzvala ho na podium. Připravili si pro něho však nesnadný úkol, zahrát píseň „Šla Nanynka do zelí“ jako operní árii. Avšak Václav se s touto výzvou popral s velkou dávkou nadhledu a šoumenství jemu vlastním. Ukázal se jako opravdový mistr improvizace a sklidil nadšené ovace.

Soutěžícím ke konečnému ortelu zbývají necelé dva týdny. Rozhodnout, kdo přesně se závěrečného klání zúčastní, můžete hlasováním na internetu http://www.pianist.cz/. Do hry se tak díky Vašim hlasům jeden ze tří vyřazených vrátí. 

S kým se tedy v poslední březnovou neděli uvidíme, je z části tajemstvím. Můžeme však prozradit, že hostem finálového večera bude například pan Jiří Suchý, který je velkým příznivcem této soutěže a díky němuž Petr Ožana, vítěz prvního ročníku, navázal velice úspěšnou spolupráci s divadlem Semafor.

V závěrečném kole budou mít navíc pianisté jedinečnou možnost zahrát si na křídlo prémiové značky ANT. PETROF. V předchozích kolech jednotliví soutěžící předváděli svůj um hrou na klavír P 210 Pasat od společnosti PETROF.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti