Upravit stránku

Inspirací ze dna moří,

byl starodávný paryb druh,

jeho otisk náš nový klenot tvoří,

tak nalaď na něj i svůj sluch.

 

Autor: Tomáš Martínek, konstruktérVedle dvou pianin Tiger Wood a Walnut Root vznikl při příležitosti 155. výročí založení firmy PETROF také jeden jubilejní klavír. Tento klavír nese název Stingray a je jediný svého druhu na celém světě.

První myšlenka vytvořit nástroj se zdobením z rejnočí kůže se zrodila již před 10 lety. Rejnočí kůže je známá svou extrémní odolností, tvoří tudíž paralelu s nástroji PETROF, které jsou právě svou odolností proslulé. Ten správný čas k realizaci však dozrál až s blížícím se 155. jubileem firmy. Rozhodnutí, že se bude jednat o klavír, bylo jednoznačné - pohyb rejnoka je velmi podobný letu ptáka. Proto jsou jeho prsní ploutve často označovány jako „křídla“, tedy stejně, jako se synonymně označují klavíry.

Samotný vývoj tohoto klavíru trval déle než rok a na jeho výrobě se podílelo mnoho odborníků z řad konstruktérů a mistrů klavírníků.

Čím je klavír Stingray tak jedinečný? Neobvyklá je povrchová úprava tohoto klavíru, která je ze všeho nejvíce podobná barvě kapučína. Rejnoci tráví většinu dne v písku, proto tato barva může vzdáleně připomínat také mořský písek.

Hlavním specifikem je však dekorace neobyčejně tvarovaných nohou, které jsou vykládané obarvenou rejnočí kůží. Rejnočí kůže je velmi nezvyklý materiál. Je značně tvrdá a odolná díky rohovině, kterou je pokryta. Její vzhled připomíná korálky, které jako by jeden vedle druhého vyskládala sama příroda. Každý rejnok má svou jedinečnou kresbu této rohoviny – stejně jako jsou jedinečné otisky lidských prstů.

Klavír Stingray má také poměrně neobvyklý tvar pultkového prkénka, uch, víka, klopny a hran. Také rezonanční deska je mnohem světlejší, než je zvykem. Důvodem je specifická barva tohoto klavíru – vše musí dokonale ladit. Dýha tamo, která se používá zejména na zadní desky kytar, je rovněž přimořená do odpovídající barvy.

Ačkoliv tento klavír vyniká minimalistickým designem, nalezneme na něm mnoho dobře promyšlených detailů. Všimněte si malých rejnoků na vrcholech šroubů litinového rámu. Podklad, na kterém jsou rejnoci umístěni, je tvořen rejnočí kůží. Vše je bezpečně zalito v průhledné pryskyřici. Za zmínku stojí, že šrouby se v tomto provedení běžně nevyrábějí, bylo proto třeba je vyrobit přesně na míru pro tento klavír.

Pultkový tác je rovněž zdoben kovovým rejnokem.

Ke klavíru byla vytvořena i odpovídající stolička ve stejné barvě s knopky s rejnočí kůží.

Nástroj byl poprvé oficiálně představen veřejnosti v dubnu 2019 na hudebním veletrhu Musikmesse ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se stal oprávněným středem pozornosti většiny návštěvníků.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti