Srdečně vás zveme do Národního technického muzea na výstavu „PETROF 160 – klavír jako technické dílo“, která vznikla při příležitosti 160. výročí založení naší firmy. Je společným příspěvkem Národního technického muzea a společnosti PETROF k letošnímu Roku české hudby. Výstava dá nahlédnout do historie i současnosti společnosti PETROF a přiblíží proces a technické pozadí vzniku nástrojů, jejichž zvuk se rozeznívá po celém světě a šíří dobré jméno českého řemesla.
Výstavu je možné navštívit do 31. ledna 2025.
Ambiciózně koncipovaný projekt umožní návštěvníkovi nahlédnout do zákulisí výroby klavírů a pianin, kde má lidský faktor své stálé a nezastupitelné místo a výsledný produkt závisí na hodinářské přesnosti a souhře mnoha specialistů. Ve výstavě se potkává technika, technologie, řemeslo a design a zároveň naučná linka s možností poslechu i oddechu.
„Možná se návštěvník pozastaví nad tím, proč se zrovna v Národním technickém muzeu otevírá výstava klavírů. Na to je ale jednoduchá odpověď! Klavír totiž není jen mimořádný hudební nástroj, ale také pozoruhodné technické dílo. A navíc: kolika lidem je například známo, jak se vyrábí baraš neboli půda s rezonanční deskou a litinovým rámem? Kdo opravdu ví, jak vzniká struna, či jaké dřevo se používá na skříň a víko tohoto nástroje? A právě i toto se návštěvník ve výstavě dozví, “ říká Karel Ksandr, generální ředitel NTM. Ten myšlenku výstavy inicioval a rozvinul ji ve spolupráci s vedením firmy PETROF.
Výstava je umístěna v největším výstavním sále NTM. Vévodí jí prostorová vestavba ve tvaru zvětšeného ovinutí koncertního klavíru. Na vnitřní straně se odvíjí historická linka v podobě notové osnovy, kde noty symbolizují jednotlivé časové milníky. Na vyvýšeném podiu ve tvaru klavírového litinového rámu v nadživotní velikosti jsou instalovány exponáty, které reprezentují průřez historickým vývojem nástrojů PETROF. Velkou zajímavostí je zde pravděpodobně nejstarší dochovaný klavír PETROF z roku 1865. Třetí hlavní oddíl výstavy věnovaný výrobním technologiím je členěn tak, že výrobní postup je představen v podobě katalogových záložek s jednotlivými polotovary v chronologickém pořadí od kmene stromu přes akustický element a lakovnu až po koncertní podium.